Celý čas, který věnujeme přípravám dalšího ročníku festivalu, se myslím vyplácí, protože jsme úspěšně naplánovali a uspořádali již 3. ročník. Opět v Bakově nad Jizerou a opět na Mírovém náměstí. 13. července roku 2013.

Na předvečer festivalu si organizátoři pozvali dalšího milého hosta. Tentokrát pozvání přijal známý bavič a glosátor Ivo Šmoldas. O hudební doprovod se postarala lidová muzika folklorního souboru Morava z Ostravy. Sál byl plný, a tak je zřejmé, že host byl zatím vybrán správně. O ochutnávku vín se postaral Radek Zakonov z vinotéky Hruška z Mladé Boleslavi.

Po skončení besedy zůstalo pár skalních příznivců společně s lidovou muzikou, panem Šmoldasem a ředitelem festivalu Petrem Hurtem ještě o něco déle, aby si užili večer v úzkém kruhu.

Ráno asi nebylo pro některé lehké vstát z postele. Ale museli. Ráno už byl na náměstí opět velký šrum. Příprava pódia, lavičky, zázemí pro soubory… Vše je potřeba připravit, aby se mohl před desátou hodinou dopolední začít řadit průvod před místní sokolovnou. Opět byl pestrý, barevný, roztančený a zpívající.

Celý průvod vedli členové Československé obce legionářské se státní vlajkou, kteří ho pomalu dovedli až na Mírové náměstí, kde byl na podiu festival slavnostně zahájen. Moderátor si k tomu přizval starostku města Janu Štěpánovou, ředitele festivalu Petra Hurta, Ivo Šmoldase a Karla Horčičku, který zde zastupoval Středočeský kraj. Jeden z členů z obce legionářů předal na podiu řediteli festivalu státní vlajku, poté byla vystřelena čestná salva a celý festival se rozběhl dle programu.

Na scéně pod širým nebem mohli příchozí po celý den spatřit sérii tanečních a hudebních vystoupení souborů – kromě pořádajícího FS Furiant z Malé Bělé to byly folklorní soubory Morava z Ostravy, Hořeňák z Lázní Bělohrad, Moták z Prahy, Jarošovci z Mělníka, Bejvávalo z Prahy a dětský klub Berušky z nedaleké obce Bílá Hlína.

Krátce po poledni přijali starostka města a ředitel festivalu vedoucí vystupujících souborů a další hosty festivalu na městském úřadě, kde je oficiálně přivítali v Bakově nad Jizerou a předali jim několik upomínkových předmětů.

V rámci programu proběhly dvě soutěže. První byla určena pro zástupce souborů, kteří soutěžili v navlékání korálků na drát, kde si vyzkoušeli manuální zručnost. Druhá soutěž byla připravena pro dětské návštěvníky a byla výtvarná.

Těsně před závěrem celé akce byli na pódium přizváni všichni pořadatelé a dostalo se jim osobního poděkování od starostky města Jany Štěpánové i ředitele festivalu Petra Hurta. Převzali si pamětní listy a květiny.

Bakov nad Jizerou – cca 450 návštěvníků, šest folklorních souborů a 20 stánků plných dobrot. Tak vypadalo v sobotu bakovské náměstí, kde se konal již třetí ročník Pojizerského folklorního festivalu, uspořádaný místním souborem Furiant z Malé Bělé a městem Bakov nad Jizerou.

Podle návštěvnosti a odezvy přítomných se zdá, že i třetí ročník festivalu v Bakově navázal na úspěšný první a druhý ročník, a v příštích letech se budeme těšit na jeho pokračování.

fb-share-icon

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *