Máme za sebou již tři neděle, které se postupně nazývaly černá, pražná a postní – kýchavá. Nyní je před námi další neděle, kterou nazýváme postní – družebná.

Staří Čechové ji také nazývali „družebadlná“ nebo „družbadlnice“. Název zřejmě vychází z toho, že v tuto neděli chodíval ženich s družbou do domu, kam chtěl o pomlázce přijít na námluvy.

V Klenčí na Chodsku končívaly o tuto neděli přástky zábavou zvanou „spouštědlo“. Na ní se děvčata postarala o jemný likér „rosolku“, rohlíky a „pálenec“. Hoši zase pečovali o to, aby bylo dost piva.

Na Nepomucku se odpoledne na družebnou neděli podávala „pučálka“. To byl nabobtnalý nebo napučený hrách, upražený na másle a promíchaný s rozinkami, s různým kořením a pokroutkami. Když se dal na talíř, opět se pokroutkami a rozinkami posypal. Toto jídlo se obyčejně předkládalo ženichovi, jenž přišel za svým děvčetem. Zprvu se mu předložila vidlička, tou však nesměl jíst a měl čekat na lžíci. Pokud se do „pučálky“ pustil vidličkou, všichni se mu vysmáli.

Někde také pojmenovali tuto neděli „středopostní“, neboť tvořila pomyslný střed čtyřicetidenního půstu. Jinde ji nazývali „růžebnou“ nebo „růžovou“, protože se tuto neděli světí v Římě svatá růže.

Přejeme všem prima víkend přátelé

🙂
fb-share-icon

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *