Hola, hola, osmý ročník volá. Ne, nemusíme se myslím tak burcovat. Přípravy probíhají mnohdy již automaticky. Ale na tento ročník jsme opět přichystali několik novinek.

Po pozitivních ohlasech na výzdobu Žižkovy ulice, kudy prochází krojovaný průvod, jsme se rozhodli, že výzdobu ještě o něco vylepšíme. A místo jednoho věnce jsme připravili na každý sloup věnce 2. Ještě že máme v týmu šikovného Mirka Činku, který má na starost technické věci, a Blanku Bajerovou, která dělá od začátku veškerou květinovou výzdobu na festivalu.

Tentokráte jsme začali již 16. června vernisáží v Muzeu Bakovska, kde vystavil své grafiky a obrazy významný výtvarník Jan Hrubý.

Pak už přípravy směřovaly na festivalový víkend. Ve čtvrtek proběhla poslední koordinační schůzka a v pátek dopoledne se připravil sál na besedu s hostem. Pozvání přijal skvělý moderátor a bavič, pan Aleš Cibulka. Během odpoledne se začalo stavět podium, chystal se nocleh pro účinkující na další den a další maličkosti.

V 18:30 už ale přijíždí Aleš Cibulka a sál se pomalu plní. Máme téměř vyprodáno. Jako hudební doprovod vystupuje Lidová muzika folklorního souboru Šáteček. A jako každý rok se o vinařský zážitek stará Radek Zakonov z vinotéky Hruška z Mladé Boleslavi.

Po ukončení besedy proběhla malá autogramiáda a Aleš nás poté hned opustil a odjel. Několik skalních příznivců ještě chvíli posedělo, než byl večer ukončen úplně.

V sobotu se postupně scházíme jako organizátoři kolem 9. ranní na náměstí a rozjíždí se pomalu kolo příprav. Dodělává se podium, staví lavičky, roznáší koše, řeší se výzdoba Žižkovy ulice. Prostě spousta práce pro všechny. A do toho mají inspicienti přípravy pro účinkující, o které se budou starat.

Před 11. hodinou už začínají přijíždět první účinkující. Takový Bzenčan šel po příjezdu rovnou do hospody. Tak snad to poté zvládnou i na podiu.

Mezitím se v sousední Nové Vsi konal pietní akt a vzpomínka na významného legionáře Aloise Štorcha. Proběhla malá vzpomínka u pomníku padlých a průvodem se došlo až k jeho rodnému domu. Aktu se účastnili členové obce baráčnické, hasiči, legionáři, ředitel festivalu Petr Hurt a starostové Nové Vsi a Bakova nad Jizerou.

Ve 12 hodin už ale Petr Hurt i Radim Šimáně jako starosta města Bakova přijímali účinkující na městském úřadě. Tentokráte přijali pozvání Lidová muzika Pastelka z Mladé Boleslavi, dětský folklorní soubor Valášek z Prahy, Soubor písní a tanců Bzenčan z Bzence, folklorní soubor Pozdní sběr z Malé Bělé, čínská taneční skupina Pivoňka z Prahy, Slovácký krúžek ze Svatobořic – Mistřína, dětský folklorní soubor Kominíček z Malé Bělé a Gotik-folkový kvartet AMNIS z Mladé Boleslavi.

Ve 13 hodin se všichni účinkující a diváci sešli v Komenského sadech, kde proběhl pietní akt, při němž bylo starostou města a bratry legionáři vzpomenuto na naše padlé vojáky v obou světových válkách. Byly položeny kytice a zazněla ta nejkrásnější melodie, naše státní hymna, a byla vystřelena čestná salva.

Následovalo řazení původu, který prošel slavnostně vyzdobenou Žižkovou ulicí za zvuku muziky, písní a tance.

A pak už slavnostní zahájení na podiu, kde se společně sešli moderátor Jan Hejdrych, starosta města Radim Šimáně a ředitel festivalu Petr Hurt, festival zahájili a vše se rozeběhlo dle programu.

Účinkující a diváci si mohli vzít v infostánku vydanou brožuru k tomuto ročníku a za darované vstupné mohli obdržet dárek v podobě magnetky, samolepky, nálepky tanečníků na auto či pohledu, který mohli poslat domů či přátelům. Byly k tomu připraveny i dopisní známky. Dále byl připraven fotokoutek, stánek pro děti, kde mohly ti nejmenší soutěžit v malování obrázků na téma „Výročí 100 let od vzniku Československa“, a nejlepší 3 soutěžící byli odměněni na podiu Petrou Chocholoušovou a Petrem Hurtem.

Samozřejmě nesměl chybět krásný staročeský jarmark, o který se stará Jana Vélová.

Po skončení celého programu se zástupci účinkujících sešli na podiu, kde jim Petr Hurt předal květinu a pamětní list a všem ještě jednou poděkoval. Stejně tak proběhlo poděkování i dalším organizátorům a divákům a festival byl slavnostně ukončen.

Večer se velká část vystupujících a organizátorů sešla ve volnočasovém areálu, kde byla pro ně připravena večeře, a 2 soubory zde dokonce přespaly v nově zrekonstruovaných chatkách.

Každý, kdo zná folkloristy, ví, že chodí spát jako slušní lidé za světla. Čili ráno. A tak to vstávání nebylo jednoduché. Ale před cestou domů se většina nasnídala, rozloučili jsme se, a tím pomalu ukončili další ročník festivalu. Ještě malá kontrola a úklid v chatkách, stejně tak v jídelně, a rozešli jsme se spokojeně do svých domovů.

Tak zase za rok, přátelé!

fb-share-icon

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *