Chtě nechtě, již v říjnu začaly přípravy 9. ročníku Pojizerského folklorního festivalu. Termín by zvolen na 29. června 2019 z důvodu začátku prázdnin, abychom měli možnost pozvat i nějaké dětské soubory.

Celý tým organizátorů dal opět hlavy dohromady a vymýšlel, jak by se mohl opět festival něčím vylepšit. A pak už se zase vše hezky rozeběhlo. Oslovení účinkujících, sponzorů, stánkařů… Pro nás už vlastně malá rutina.

Ředitel festivalu Petr Hurt společně se starostou Bakova nad Jizerou Radimem Šimáněm se sešel s některými starosty z okolních obcí, zdali by mohli podpořit tento výjimečný festival na Mladoboleslavsku. Pozvání přijali starostové Mnichova Hradiště, Kosmonos a Dolního Bousova.

Čtvrtek před festivalem patřil opět velké schůzce celého organizačního týmu. Bohužel jsme zjistili, že z důvodu stavebních úprav na budově divadla musí zůstat lavicová úprava na sále. Dalšími komplikacemi, které nás nepotěšily, bylo, že na druhé straně náměstí byl postaven velký autodrom (přijela pouť) a na sobotu byla připravena do volnočasového areálu hasičská noční soutěž. V tuto chvíli nezbývá nežli být flexibilní a smířit se s tím.

Organizačně jsme si vše vysvětlili, úkoly byly rozdány a teď už se jen těšit.

V pátek jsme si připravili podium v divadle, přebrali chatky pro účinkující, zajistili snídaně a podobně. Takové ty drobnosti, bez kterých se akce neobejde. V brzkém odpoledni se také začalo stavět podium na náměstí.

V půl sedmé večer přijíždí náš host na besedu, kterým je tentokráte herec a bavič Josef Dvořák se svou ženou a psem. Petr Hurt je přivítal a společně se posadili na sále, kde si znovu připomněli scénář večera. Pan Dvořák nemá rád přestávky, a tak byl celý večer pouze s jednou pauzou, a zamítl natočení záznamu na kameru. Čili opět malá změna. Ale měli jsme téměř vyprodáno, a to nás zahřálo u srdce. Jako omluvu za to, že měli lidé zakoupeny lístky na místenku (židle a stůl) a zůstaly lavice, jsme dávali ke každé vstupence keramickou kytičku z hrnčířského dvora ze Zvířetic. Díky této úpravě v sále byl tentokráte i náš vinař Radek Zakonov za pivním pultem, kde měl připraveno  stáčené víno, jelikož lahev by si neměli návštěvníci kam dát. Hudební kulisu zajistila lidová muzika folklorního souboru Šafrán z Jablonce nad Nisou.

Beseda byla plná smíchu a dotazů se na hosta sešlo poměrně dost. Na závěr bylo panu Dvořákovi předáno několik dárků. Květina s pamětním listem Ájou a Maxipsem Fíkem a panem starostou hrnec ze Zvířetické keramiky plný utopenců.

Poté proběhla autogramiáda a večer byl u konce.

V sobotu už od brzkého rána probíhaly přípravy na náměstí. Stavba stánků, party stanů, zdobení Žižkovy ulice, lavičky, koše… Všichni se činí, do toho přijíždějí účinkující a vše běží dle plánu.

Ve 12 hodin přijali starosta města Radim Šimáně a ředitel festivalu Petr Hurt na městském úřadě zástupce vystupujících a předali jim několik dárků na památku tohoto festivalu.

Ve 13 hodin už byli všichni připraveni v Komenského sadech, kde společně s členy obce legionářské uctili památku u pomníku padlých vojáků z obou světových válek. Hned poté se seřadil slavnostní průvod, který prošel vyzdobenou Žižkovou ulicí až na Mírové náměstí, kde pan starosta a pan ředitel slavnostně na podiu zahájili festival, a vše se rozeběhlo dle programu. Moderátor Honza Hejdrych na podiu postupně přivítal domácí folklorní soubory Pozdní sběr a dětský soubor Kominiček, Dětskou lidovou muziku Pastelka z Mladé Boleslavi, Folklorní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou, Národopisný soubor Formani ze Slatiňan, Dětský folklorní soubor Kytice z Prahy a soubor historického tance Villanella z Liberce.

Proběhla také tradiční soutěž účinkujících ve zdobení perníčků. Každá dvojice dostala za úkol, namalovat dvě holubice a název souboru. Jaká radost byla, když děti z Kytice vyhrály a získaly velké perníkové srdce jako hlavní cenu.

V průběhu dne  mohli diváci i účinkující navštívit místní muzeum a krásný jarmark se spoustou řemesel a rukodělných výrobků. Pro děti byly přichystány dva stany. V jednou tradičně malovaly obrázky, z nichž tři nejlepší byly odměněny a v druhém byla stavebnice BRICK BY BRICK, kde si děti vyzkoušely svou manuální zručnost.

Celý den bylo krásné, spíše teplejší počasí, a tak návštěvnost nebyla tak vysoká. Lidé nejspíš dali přednost koupališti. I tak jsme ale celkově hodnotili celý festival kladně. Po skončení programu předal Petr Hurt zástupcům všech účinkujících pamětní list a kytici, všem poděkoval za účast, organizátorům za skvělou práci a začala večerní část programu. Úklid na náměstí, přesun účinkujících do volnočasového areálu, kde byla připravena večeře a pak muzika a dobrá zábava až do ranních hodin.

V neděli po snídani jsme vyprovodili členy souboru Šafrán, uklidili a rozjeli se do svých domovů. Myslím, že i s dobrým pocitem, že se nám to celkem povedlo. Tak zase za rok, přátelé.

fb-share-icon

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *